H r a d e c K r á l o v é / C h o m u t o v – Zlato z evropské EWBL, stříbro z domácího poháru a bronz z domácí nejvyšší soutěže. To je bilance chomutovských basketbalistek v ročníku 2022/2023 po čtvrté bitvě s královéhradeckým Sokolem, s nímž se rvali o třetí místo v Chance ŽBL. Levhartice během jediného volného dne zapomněly na domácí porážku a zejména díky druhé čtvrtině, již vyhráli o patnáct bodů, si na východě Čech došly po výsledku 74:58 pro klíčovou třetí výhru v sérii, díky které si na krk pověsily i ve třetí soutěži sezóny cenný kov.
ŽBL
4. utkání o 3. místo, 22. 4. 2023

58:74

20:11, 9:24, 16:16, 13:23

Sokol Hradec Králové BK Levhartice Chomutov

Severočeškám vyšel úplný úvod zápasu, když se brzy ujaly vedení 4:0. Lvice však postupně srovnaly a ještě před polovinou zahajovací čtvrtiny skóre otočily. Vedení už do prvního klaksonu nepustily, navíc odskočily Levharticím o devět bodů. Druhé hrací období však nabídlo úplně jiný obrázek.

Po necelých čtyřech minutách této části svěřenkyně Jozefa Rešetára manko smazaly a za další dvě minuty si vzaly zpět vedení, které už do konce zápasu nepustily. V poločase hřál chomutovskou družinu šestibodový náskok stejně jako po třech čtvrtinách. Závěrečné dějství pak dalo definitivní razítko na třetí medaili sezóny. „Je to parádní úspěch, kterého si moc vážíme a který nám zkompletoval sadu,“ vyprávěl slovenský kouč po skončení duelu.

Zkušený trenérský bard podle vlastních slov nebyl nervózní ani po výsledkově nepovedené první čtvrtině. „Skóre určily jen maličkosti a já jsem pořád věřil, že je v silách týmu vývoj střetnutí změnit,“ nechal nahlédnout do svých myšlenkových pochodů. „Rozhodující byla naše kolektivní obrana,“ shrnul následně utkání.

Právě defenziva byla podle prvního muže lavičky klíčovým atributem při obratu během druhé části. „Ještě jsme zintenzivnili nasazení a bojovnost při bránění,“ vypíchl Jozef Rešetár. „Při kolektivním výkonu odevzdaly všechny hráčky naprosté maximum,“ pokračoval muž, který chválil mladé členky svého kádru. „Zkušené holky předvedly standard, ale Kadlecová, Brejchová, Fučíková i Hibalová odvedly obrovský kus práce v obraně. Všechny hrály hodně obětavě, což byl další z klíčů k zápasu,“ liboval si.

Jedna chomutovská basketbalistka však vyčnívala oproti všem zbývajícím na palubovce v obou týmech. NaJai Pollard zapsala 27 bodů a neskutečných 23 doskoků, což znamenalo i počtvrté v sérii double-double, který byl jedenáctý v sezóně. „Neuvěřitelný výkon,“ vyhrkl šéf realizačního týmu Levhartic bez váhání.

Dalších 17 chomutovských bodů přidala Valentýna Kadlecová, za Hradec Králové se nejvíc činily čtrnáctibodová Alena Hanušová a desetibodové Kateřina Zeithammerová a Pamelou Therese Effangovou, jež tak poprvé v sérii o bronz nedala devatenáct bodů.

Devět bodů a osm doskoků zapsala osmnáctiletá Dominika Paurová, která působila celou sezónu v zámoří. „Jde o mladou talentovanou hráčku, která je na hradecké soupisce celou sezónu, jen studovala střední školu v Americe, kde také hrála,“ ozřejmil košický rodák, proč mohla nastoupit. „Dala nám sice nějaké body, ale při její úspěšnosti střelby zase takové nebezpečí neznamenala,“ doplnil s ledovým klidem.

Muž, který dovedl v letech 2015 a 2016 k bronzu Trutnov, si podle vlastních slov další medaile ze stejného kovu velmi cení. „Řadím ji ve své kariéře hodně vysoko, protože basketbal se od mých posledních bronzů hodně posunul a v podstatě už se nedá mluvit o bezkontaktním sportu,“ usmíval se Jozef Rešetár, který prý v rozhodující třetí výhru uvěřil zhruba dvě minuty před koncem. „V basketbalu už jsem zažil všelicos i v posledních vteřinách, což jsme ukázali v letošním play-off i my, ale v té době už jsem věřil, že bronz získáme,“ uzavřel definitivně.