• EWBL 2022/2023

• 3. místo Chance ŽBL 2022/2023

This text will be replaced

C h o m u t o v – Podruhé hostí chomutovská Městská sportovní hala závěrečný turnaj poháru žen a místní basketbalistky si na druhý pokus zahrají o první trofej v historii. V semifinále totiž zejména díky povedenému vstupu do zápasu porazily i potřetí v sezóně Slovanku, takže prošly po vítězství 77:70 do finále, v němž vyzvou obhájkyně prvenství z Brna.
Český pohár
F4 – SF, 25. 2. 2023

70:77

12:21, 12:19, 20:21, 26:16

Basket Slovanka BK Levhartice Chomutov

Reportáž

Znovu po dvou letech stanuly Levhartice v semifinále Final 4 ženského poháru a na rozdíl od souboje z března 2021 s KP Brno začaly velmi dobře. První body totiž Středočeškám povolily až po více než pěti minutách hry za stavu 16:0 ve svůj prospěch. Mrzet je tak nemusel ani fakt, že zbytek zahajovací čtvrtiny prohrály 5:12.

„Na začátku nám padly všechny střely, takže jsme byli stoprocentní, kdežto Slovanka kupila ztráty a nepřesná zakončení, ale její kvalita je rozhodně větší,“ ohlížel se Jozef Rešetár za vstupem do duelu. „Takový výsledek si za svoji kariéru nepamatuju,“ přiznal jedním dechem. Během celé druhé části oscilovalo chomutovské vedení kolem deseti bodů, aby se poločasový výsledek nakonec zastavil na skóre 40:24 z pohledu svěřenkyň slovenského kouče.

Před polovinou třetího hracího období Severočešky poprvé vedly o více než dvacet bodů, jenže čtyři a čtvrt minuty před vypršením závěrečné desetiminutovky se rozdíl mezi oběma týmy smrsknul na jednu úspěšnou trojku. „Hráčky na hřišti měly hodně faulů, což snižovalo naši pozornost v obraně, čehož soupeř využil k úspěšné střelbě za tři body. Trojek jsme dostali opravdu hodně,“ okomentoval úsek hry, v němž se Slovanka dostala na konečných šest trojek, jimiž rozstřílela chomutovskou zónu.

Kromě defenzivy se v pasáži, kdy soupeřky snížily, přestalo dařit Levharticím také v ofenzivě. „Měli jsme tam spoustu neúspěšných střeleckých pokusů a v té samé chvíli nám chyběl i útočný doskok,“ pravil Jozef Rešetár, který se podle vlastních slov nestrachoval o výsledek ani v momentě, kdy se Středočešky přiblížily na tři body. „Věřil jsem, že holky bodově hluché období ukončí a dáme koš, protože mají velkou kvalitu. Nakonec to zlomila trojka Míši,“ zmínil šéf chomutovské střídačky střelu kapitánky zhruba čtyři minuty před koncem, která nastartovala uklidnění družstva. „Z holek pak přece jen spadla nervozita,“ pravil.

Levhartice táhla za postupem do finále sedmadvacetibodová NaJai Pollard, jež díky dvanácti doskokům zapsala double-double a kterou doplnily čtrnáctibodová Michaela Krejzová a desetibodová Valentýna Kadlecová. Na straně Slovanky zakončily střetnutí s dvouciferným bodovým kontem Američanka Jennifer Coleman (19), Bosňanka Dragana Domuzin (16) a Lucie Svatoňová (16). „Finále je skvělý úspěch, když si vezmeme, že v Chomutově se ženská nejvyšší soutěž hraje teprve čtvrtým rokem,“ lebedil si zkušený kouč.

O trofej bude jeho družina bojovat s Brňankami, které prohrály v aktuální sezóně Chance ŽBL jen třikrát a v minulém ročníku pohár opanovaly. Žabiny zůstávají s výjimkou USK jediným týmem, s nímž Levhartice ještě nevyhrály. „Musíme být velmi koncentrovaní v obraně a velice dobře doskakovat,“ popsal Jozef Rešetár recept na případný úspěch ve finále.