L i t o m ě ř i c e / C h o m u t o v - K duelu dvanáctého kola základní části prvoligové skupiny Západ vyrazili chomutovští basketbalisté k nejbližšímu soupeři do Litoměřic, které jako jedny za čtyř nastřílely Levhartům sto a více bodů. To se tentokrát neopakovalo. Svěřenci Daniela Huška dokonce vyhráli druhý poločas, ovšem manko nabrané v první půli bylo vyšší, takže po výsledku 85:77 ztratili i druhé krajské derby sezóny.
1. liga - západ 2022/2023
12. kolo, 2. 12. 2022

85:77

26:12, 28:21, 17:28, 14:16

Slavoj BK Litoměřice BK Levharti Chomutov

Reportáž

Zápas otevřela rychlá trojka domácího Šotnara, která i přes chomutovské snížení ještě v první minutě vlastně určila ráz celého úvodního poločasu. Litoměřičtí postupně navyšovali vedení, jež se ještě v první čtvrtině vyšplhalo těsně pod dvacet bodů. Po prvních deseti minutách byl nakonec mezi oběma týmy rozdíl dvanáct bodů.

Krátce po uplynutí třetí minuty druhé části byl náskok Slavoje poprvé dvacetibodový a až do odchodu do šaten osciloval kolem této cifry. Kdo po změně stran čekal pohodové dohrání duelu, spletl by se. Levharti totiž soupeři ještě pořádně zatopili. V polovině čtvrtého dějství se přiblížili na tři body, ovšem vyrovnání se nekonalo.

„Návrat do téměř prohraného zápasu nás stál spoustu sil, které nám v závěru chyběly,“ lehce zalitoval Daniel Hušek, kterého však potěšil právě fakt, že mužstvo střetnutí nevzdalo. „Ukázali jsme velký charakter, i když jsme se potýkali s velkou marodkou a chybělo nám sedm hráčů, které museli nahradit junioři, přestože původně s námi jet vůbec neměli,“ vysvětloval.

Za největší ztrátu označil první muž chomutovské střídačky absenci Petra Macháče. „Litoměřice mají hru víceméně postavenou na silných pivotech, takže nás i díky tomu podobně jako doma umlátily,“ přibližoval. „Domácí se dostali do laufu, spadlo jim tam skoro všechno, takže jsme za první poločas zase dostali přes padesát bodů,“ hořekoval následně s tím, že kvůli pěti faulům přišel v průběhu souboje o dalšího pivota Ondřeje Kováře.

Druhá půle už podle hlavního kouče Levhartů vypadala podle představ i podle tréninků v týdnu před bitvou s krajským rivalem. „Takhle jsme se chtěli prezentovat. Poučili jsme se z vysoké porážky s Polabím a trénovali opravdu kvalitně, což jsme si do zápasu bohužel přenesli až ve druhém poločase, do kterého jsme vstoupili s elánem jako bychom vedli,“ líčil.

Daniel Hušek standardně o jednotlivcích nemluví, tentokrát však jednoho zmínil. „Pepa Janů odehrál de facto premiéru mezi chlapi a dal dvanáct bodů, přestože by za normálních okolností nenastoupil,“ prohlásil. „Na druhou stranu všichni mladí kluci, kteří s námi jeli trochu nečekaně, se toho zhostili velmi dobře,“ chválil dále s tím, že by si přál, aby tým přenesl dobré výkony proti soupeřům z horní poloviny tabulky také do klání s protivníky, kteří okupují podobné pozice jako Levharti. „To je případ nejbližšího zápasu s Libercem, který praktikuje hodně podobný styl jako Litoměřice. Bude důležité dát se během víkendu dohromady zdravotně a dobře potrénovat v týdnu před dalším domácím vystoupením,“ uzavřel Daniel Hušek.

Nejlepším střelcem zápasu se stal s jednatřiceti body domácí Jan Karlovský, jenž díky čtrnácti doskokům dosáhl i na double-double. Stejný počin se povedl také nejpřesnějšímu střelci Levhartů Davidu Žiklovi, který zapsal devatenáct bodů a pod oběma koši získal třináct míčů. Na straně Slavoje zakončili duel s dvouciferným kontem ještě Michal Šotnar a Johan Haiblík (oba 12), za Chomutovské se činil kromě Josefa Janů ještě osmnáctibodový Nestor Boyko.

Sestava Slavoj BK Litoměřice:

Karlovský 31, Haiblík 12, Šotnar 12, Maděra 9, Landa 6, Grunt 6, Dvořáček 5, Zajíc 4, Wiesner, Gabriel, Krupka, Chlupsa

Sestava BK Levharti Chomutov :

Žikla 19, Boyko 18, Janů 12, Kovář 8, Dušek 7, Hlava 5, Rozsypal 5, Písařík 3, Morávek, Müller, Slabihoud

Aktuální zápasy