C h o m u t o v - Dohrávka sedmého kola Chance ŽBL mezi chomutovskými basketbalistkami a neochvějným vládcem ženské nejvyšší soutěže z hlavního města začínala nezvykle už v deset hodin dopoledne, což se možná projevilo na vyrovnaném úvodu zápasu. Postupem utkání se projevila kvalita účastnic Euroligy, které si mezi tuzemskou elitou došly po výsledku 115:76 pro 260. vítězství v řadě. Levhartice podporované více než osmi stovkami školáků z celého okresu však předvedly velmi povedený výkon a stanovily nové sezónní maximum bodů nastřílených USK Praha.
ŽBL
7. kolo, 15. 2. 2023

76:115

14:29, 23:22, 16:29, 23:35

BK Levhartice Chomutov ZVVZ USK Praha

Zápas otevřely trojky domácí Pollard a hostující Vukosavljevič, v dalších vteřinách se role otočily. Jako první se prosadily Pražanky a Severočešky vyrovnaly na 5:5. Pak se chomutovské střelkyně na téměř tři minuty odmlčely, takže před polovinou úvodního dějství vedl USK Praha poprvé dvouciferným rozdílem.

Zahajovací čtvrtinu vyhrály svěřenkyně Natálie Hejkové 29:14 stejně jako tu poslední v předchozím vzájemném střetnutí v Praze. Kdo čekal, že soubor z hlavního města zlomil odpor Levhartic už v první desetiminutovce, musel být překvapen, jelikož chvíli po polovině druhého dějství snížila Kadlecová na rozdíl pouhých šesti bodů.

Po trojce Vukosavljevič krátce před odchodem do šaten hřálo Pražanky o přestávce nakonec čtrnáctibodové vedení, které USK po změně stran navyšoval až do konečné podoby. Zhruba dvě minuty před koncem souboje čtvrtého s prvním v tabulce proměnila Kadlecová dvoubodový pokus, čímž vyrovnala dosud nejlepší ofenzivní výkon Slovanky proti USK, tedy 71 bod. Levhartice přidaly díky Pollard ještě dalších pět bodů, takže se staly týmem, který zatížil konto účastnic Euroligy nejvíc.

Výrazně se o to zasloužila čtveřice dvouciferných střelkyň, jíž vévodila osmnáctibodová NaJai Pollard následovaná čtrnáctibodovou Jesikou Hibalovou, která si vytvořila nové osobní bodové maximum v Chance ŽBL, a dvanáctibodovými Valentýnou Kadlecovou s Eliškou Brejchovou. Na druhé straně potvrdila Brionna Jones sedmatřiceti body pozici hráčky s nejlepším průměrem bodů na zápas. Devatenácti body jí sekundovala Simona Sklenářová, osmnácti Valériane Vukosavljevič a šestnácti Alyssa Thomas.

Chomutovský kouč Jozef Rešetár už po prvním vzájemném duelu prozradil, že cílem bylo padesát nastřílených bodů. Není tedy divu, že po relativně vyrovnaném prvním poločase a 76 bodech byl spokojený. „V některých pasážích to z naší strany bylo opravdu slušné,“ usmíval se. „Jsem rád, že jsme soupeři, jakým USK je, dali tolik bodů,“ doplnil jedním dechem.

Slovenský šéf realizačního týmu si však uvědomoval, že jeho družstvu pomohlo několik faktorů. „USK není zvyklé hrát dopoledne, což bylo znát zejména v první čtvrtině,“ zmínil jeden z nich a jeden společný trénink po reprezentační přestávce pak přidala jeho slovenská kolegyně Natálie Hejková. „Postupně se ale soupeřky rozehrály a projevila se jejich kvalita,“ připojil.

Za pouze čtrnáctibodovou ztrátou v poločase viděl první muž střídačky Levhartic především výkon svých hráček. „Zahráli jsme v obraně přesně to, co jsme proti takhle silnému soupeři zahrát potřebovali, takže jsme je trochu přibrzdili,“ pravil s úsměvem Jozef Rešetár.

Jeho soubor čeká už v pátek 17. února poslední domácí zápas základní části, který může při následném naplnění papírových předpokladů definitivně stvrdit čtvrté místo chomutovských basketbalistek. Ty by si start čtvrtfinále play-off před svými fanoušky pojistily skalpem pražské Slavie v případě, že následně zdolají Trutnov a Slavia padne s USK. „Věřím, že výkon proti USK zvedne holkám sebevědomí a zahrají svůj standard,“ přál si. „Potřebujeme stoprocentní výkon od všech, proto dostaly víc minut i hráčky, které jich vždycky tolik nemají, aby byly také rozehrané,“ pokračoval směrem k důležité bitvě.

V ní bude mít k dispozici i Jesiku Hibalovou, která předvedla s USK několik velmi odvážných nájezdů do koše a zapsala nejvíc bodů ve své zatím krátké kariéře v ŽBL. „Má sice stále rezervy, na kterých musí pracovat, ale jsem rád, že se proti takhle kvalitnímu týmu prosadila v útoku,“ uzavřel Jozef Rešetár na adresu devatenáctileté rozehrávačky.