• EWBL 2022/2023

  • 3. místo Chance ŽBL 2022/2023


C h o m u t o v - Závěrečné osmnácté kolo prvoligové skupiny Západ zavedlo na palubovku Městské sportovní haly jasného lídra soutěže. Pražská Slavia prohrála ze sedmnácti duelů jediný a nezaváhala ani pod vrcholky Krušných hor, přestože Levharti po první čtvrtině vedli. Tým kolem kapitána Houšky nakonec prohrál po výsledku 73:111, ovšem i přes prohru by měl hrát prostřední nadstavbovou skupinu a v ní bojovat o postup do play-off. Definitivní jistotu však dají až výsledky posledních střetnutí základní části, která skončí v následujících dnech kvůli dohrávkám.
1. liga - západ 2021/2022
18. kolo, 28. 1. 2022

73:111

26:21, 12:26, 15:38, 20:26

BK Levharti Chomutov SK Slavia Praha

Reportáž

V úvodních desítkách vteřin se prosadili nejprve hosté zásluhou Jelínka, na něhož odpověděl trojkou Boyko. Z chomutovské strany se však jednalo o jediné body na další tři minuty, takže Slavia odskočila do vedení 12:3. Před polovinou zahajovací čtvrtiny snížil další trojkou Seifert, čímž odstartoval pozvolný obrat Levhartů, díky němuž vyhráli prvních deset minut o pět bodů.

Manko Pražanů narostlo na startu druhé části na jedenáct bodů, ale také slávisté se nadechli k otočce, jejímž výsledkem bylo devítibodové poločasové vedení. Klíčové se ukázaly první tři minuty po změně stran, které hostující tým vyhrál 10:2 a získané vedení poté postupně navyšoval.

Svěřenci Radka Holuši inkasovali od Slavie 111 bodů stejně jako v prvním vzájemném střetnutí sezóny, nejvíc jejich konto zatížili pětadvacetibodový Jalen Bradley a devatenáctibodový Zdeněk Nehyba. Z Levhartů se nejvýš vyšplhal Nestor Boyko s dvanácti body následovaný jedenáctibodovým Ondřejem Kovářem. „Přijel jednoznačně nejlepší mančaft naší části a možná největší adept na postup do nejvyšší soutěže,“ prohlásil chomutovský kouč.

„Na začátku jsem trochu zariskoval nasazením juniorů a mladíků, aby sebrali soupeři nějaké síly a zkušenější borci pak vstoupili do utkání proti už trochu unavenému soupeři,“ vysvětlil základní pětku, jejíž věkový průměr nepřekročil jednadvacet let. „Chtěli jsme soupeře i zaskočit, což se povedlo, přestože nám Slavia trochu utekla. S nástupem zkušených kluků jsme přešli na zónovou obranu, takže Slavia byla jednu čtvrtinu zaskočená,“ zdůvodnil vedení po deseti minutách hry.

Hosté se však postupně rozjeli a nakonec si dokráčeli pro jednoznačné vítězství. „Pak se ukázala síla mančaftu Slavie a nám vypadli v době, kdy se zápas lámal, Robert Landa a Luboš Stria, což nám zase snížilo možnost rotace hráčů, kteří by vydrželi být v zóně agresivní,“ litoval Radek Holuša, který o přestávce hecoval svou družinu k útoku na výhru.

Jenže hned po změně stran se vedení Pražanů navýšilo a celou třetí čtvrtinu vyhrál soubor Pavla Beneše o dvacet tři bodů. „Bohužel to byla naše kritická část, protože dostat třicet osm bodů je zkrátka moc,“ lamentoval šéf střídačky Levhartů. „Projevila se naše slabina s návratem do obrany,“ přiblížil jedním dechem.

Junioři i mladí hráči opět dostali poměrně dost prostoru, jenže hlavní trenér u nich postrádal především agresivitu, kterou po nich vyžaduje. „Je to čitelné i z čísel. My chceme být agresivní a Slavia měla jen sedm ztrát, oni nehrají agresivně a my máme ztrát pětadvacet,“ kroutil nechápavě hlavou. „Možná je to i o strachu a sebedůvěře, kterou potřebují mladí získat i v tréninku. Asi jim budeme muset ještě nějaký čas dát,“ nastínil.

Právě ztráty považoval první muž chomutovského realizačního týmu za jeden z důležitých faktorů. „Slavia dala po našich ztrátách čtyřicet dva bodů, my po jejich jen čtyř a konečný výsledek byl o třicet osm bodů,“ naznačil jednoduché počty a zmínil ještě amerického rozehrávače Bradleyho. „Je radost ho sledovat, jak vidí celé hřiště. I my jsme mu po některých akcích zatleskali,“ přiznal Radek Holuša závěrem.

Sestava BK Levharti Chomutov :

Seifert, Bobek, Landa, Morávek, Dušek, Houška, Kovář, Valenta, Vosejpka, Boyko, Stria

Sestava SK Slavia Praha:

Novotný, Bradley, P. Pumrla, Nehyba, Kratochvíl, R. Pumprla, Park, Bernáth, Jelínek, Böhm

BOX SCORE

# Hráč 2B 3B TH B
1 Nestor Boyko 0/2 4/9 0/0 12
2 Ondřej Kovář 5/9 0/2 1/2 11
3 Robert Landa 5/9 0/0 0/0 10
4 Lukáš Bobek 2/2 2/5 0/0 10
5 Arash Dušek 2/4 1/3 1/2 8
6 Luboš Stria 0/1 2/3 2/2 8
7 Filip Morávek 0/0 1/3 2/4 5
8 Jan Vosejpka 2/2 0/0 0/0 4
9 Jakub Seifert 0/2 1/1 0/0 3
10 Jakub Houška 0/3 0/1 2/2 2
11 Radek Valenta 0/1 0/1 0/0 0

Související fotogalerie

Aktuální zápasy