• EWBL 2022/2023

  • 3. místo Chance ŽBL 2022/2023


P r a h a / C h o m u t o v - Po týdenním oddechu vyrazili chomutovští basketbalisté k duelu třináctého kola prvoligové skupiny Západ opět do hlavního města, kde byl jejich soupeřem tentokrát záložní tým USK Praha hrajícího nejvyšší soutěž mužů. Tým Radka Holuši ještě sedmnáct vteřin před koncem vedl, ale domácí dali v samotném závěru trojku, díky níž zvítězili 79:77.
1. liga - západ 2021/2022
13. kolo, 10. 12. 2021

79:77

12:22, 18:8, 16:18, 33:29

USK Praha B BK Levharti Chomutov

Reportáž

Úvodní dvě úspěšné střely na každé straně stanovily po minutě a půl hry průběžný stav na 5:5. Na další koš se čekalo téměř dvě minuty, než se prosadil chomutovský Jiříček a Levharti získané vedení navýšili do konce první čtvrtiny na deset bodů.

Stejným rozdílem však prohráli druhé dějství, takže v poločase svítila na tabuli remíza 30:30. Po návratu ze šaten zrušil nerozhodný stav domácí Šafařík, na něhož po necelých dvou minutách hry navázal Švec. Třetí hrací období však nakonec o dva body vyhráli Severočeši, kterým ale nevyšel vstup do závěrečné desetiminutovky.

Dali sice první koš, jenže následně jim Pražané odskočili. Necelé tři minuty před koncem vedl USK o sedmnáct bodů, jenže poté přišlo vzepjetí Levhartů. Čtyřiapadesát vteřin před koncem proměnil Sertič trojku, čímž přiblížil chomutovský tým na jediný bod. Poté Dušek trefil oba trestné body, takže tým Radka Holuši o bod vedl, ale následovala trojka domácích s klaksonem, jež rozhodla o vítězi.

„Vypadá to, že nás po prošlápnutí palubovky opustilo štěstí a máme samé smolné koncovky,“ hořce se pousmál hlavní kouč mužů. „Den před zápasem se zranil náš klíčový střelec Nestor Boyko, který vypadne na delší dobu podobně jako ostatní marodi. No a pak prohrajeme lucky shotem na úplném konci zápasu po našem zisku sedm vteřin před koncem, kdy tři soupeři atakovali Arashe Duška, ale faul se nepískl,“ vysvětloval svá předchozí slova s povzdechnutím.

Vzhledem k absencím dostali opět prostor junioři a větší minutáž padla na zkušenější hráče, což podle Radka Holuši ovlivnilo taktický záměr. „Někteří kluci hrají na hraně sil, takže nemůžeme celý zápas předvádět agresivní basketbal, jaký bychom chtěli, protože bychom to nevydrželi,“ naznačil první muž střídačky.

Ten si pochvaloval především úvod duelu a poté smazání výrazného manka v závěrečných minutách střetnutí. „USK mělo na začátku zápasu asi docela respekt, takže nám dalo vedení. Domácí se postupně osmělili, my jsme protočili hráče a na chvíli ztratili koncentraci, takže poločas skončil remízou,“ ohlížel se nejprve.

„V poslední čtvrtině už to s námi vypadalo zle, ale přišlo takové déjà vu, protože se v podstatě opakoval zápas s Pískem,“ připomněl smolné vypadnutí z poháru. „Opět jsme během dvou minut byli schopní se zbláznit a sebrat tolik míčů, že jsme šli dokonce i do vedení, jenže pak přišel hřebík do rakve v podobě trojky domácích na úplném konci,“ vyprávěl dále s tím, že taková porážka mrzí.

S odstupem několika desítek minut chválil Radek Holuša zejména Filipa Sertiče, jenž nasázel 25 bodů. „Byl to od něj první podobný výkon, jaký bychom od hráče hostujícího z ligy potřebovali častěji,“ konstatoval chomutovský trenér. Sedmnáct bodů přidal Arash Dušek, na domácí straně se nejvíce činili třicetibodový Dalibor Vlk a šestnáctibodový Ondřej Švec.

Mužstvo čeká v roce 2021 ještě domácí klání s Plzní, do něhož se marodi podle někdejšího ligového basketbalisty neuzdraví. „Nezbývá nám, než se oklepat a vstoupit do nového roku šťastněji,“ přál si. „S Plzní nám bude chybět z reprezentačních důvodů i Robert Landa, v lednu by se měl vrátit Lukáš Bažant a snad se přidají i ostatní. Uvidíme, jak bude probíhat rekonvalescence Nestora Boyka s Lubošem Striou,“ zmínil závěrem dva elitní střelce podle průměru bodů na zápas.

Sestava USK Praha B:

Slowiak, Šafařík, Švec, Látal, Kulenović, Brunner, Vlk, Macháč, Vrábel, Fuxa, Kopřiva, Večerka

Sestava BK Levharti Chomutov :

Bobek, Dolanský, Jiříček, Landa, Morávek, Dušek, Houška, Sertič, Kovář, Valenta

BOX SCORE

# Hráč 2B 3B TH B
1 Filip Sertič 3/8 5/8 4/6 25
2 Arash Dušek 4/14 0/2 9/11 17
3 Robert Landa 2/7 0/0 7/8 11
4 Ondřej Kovář 3/4 0/0 0/0 6
5 Vladimír Dolanský 3/5 0/5 0/0 6
6 Jan Jiřiček 3/8 0/4 0/2 6
7 Jakub Houška 1/4 0/0 2/2 4
8 Lukáš Bobek 1/3 0/0 0/0 2
9 Radek Valenta 0/0 0/0 0/0 0
10 Filip Morávek 0/0 0/0 0/0 0

Aktuální zápasy