• EWBL 2022/2023

• 3. místo Chance ŽBL 2022/2023

T r u t n o v / C h o m u t o v – Po porážce v hájemství pražské Slavie musely chomutovské basketbalistky vstřebat účast v horší nadstavbě Chance ŽBL, do níž vstoupily v Trutnově, s nímž drží od března 2020 vítěznou sérii. Přítomný čas je na místě, jelikož zmíněná šňůra zůstává v platnosti, neboť Levhartice po prohrané úvodní čtvrtině ty zbývající vyhrály, takže si po výsledku 90:81 došly pro výhru. Výrazně k ní přispěla Anna Rylichová, jež poprvé v chomutovském dresu překonala dvacetibodovou hranici (21).
ŽBL
N1. kolo, 1. 3. 2024

81:90

27:23, 18:21, 21:24, 15:22

BK KARA Trutnov BK Levhartice Chomutov

Reportáž

Levhartice sice daly zásluhou Kadlecové první koš zápasu, jenže poměrně záhy ztrácely pět bodů a kolem tohoto čísla osciloval náskok domácího souboru celou zahajovací čtvrtinu, kterou Trutnov vyhrál 27:23. Ve druhém dějství Severočešky skóre několikrát otočily, ale Kara se držela i díky přesným trojkám stále na dostřel, aby nakonec poločas o bod vyhrála.

Druhou půli otevřela jedna ze čtyř trojek domácí Rokkanen, ovšem záhy stejnou mincí odpověděla Kadlecová, na niž brzy navázala dvěma body Rylichová. Od té doby Levhartice ani jednou neprohrávaly a tři a půl minuty před koncem vedly dokonce o deset bodů. Východočešky už jen stáhly manko o jeden bod. „Důležité bylo, že jsme zůstali trpěliví a drželi se naší hry, kterou teď trénujeme, i když Trutnov dával těžké střely a šedesátiprocentní úspěšnost trojek ho neustále držela ve hře,“ shrnul Pavel Staněk duel, v němž domácí tým proměnil devět dlouhých pokusů z patnácti.

Chomutovské hráčky sice daly o pět trojek víc, ovšem také potřebovaly o poznání víc pokusů, takže jejich úspěšnost se přehoupla lehce přes 48 %. „Jsem rád, že i tak jsme vyhráli a nepřipustili drama,“ liboval si někdejší reprezentant.

Jedním z důležitých faktorů proti trutnovské střelbě za tři body byla celková chomutovská střelba rozprostřená na čtyři hráčky, jež zakončily střetnutí s dvouciferným bodovým kontem. Již zmíněnou Saru Rokkanen (22) vynesly trojky do pozice nejlepší střelkyně celého zápasu, ovšem v těsném závěsu završila souboj chomutovská Anna Rylichová (21). K finské posile Trutnova se přidaly už jen Tereza Králová (18) a Devon Brookshire (17), zatímco na straně Levhartic měly přesnou ruku ještě NaJai Pollard (19), Valentýna Kadlecová (16) a Eliška Brjechová (15).

„Přesně tohle je náš cíl. Chceme mít střelbu rozloženou na víc holek, protože potenciál k tomu má skoro každá,“ reagoval Pavel Staněk. „Může to pak být naše velká zbraň, protože budeme pro soupeře daleko méně čitelní,“ připojil jedním dechem hlavní kouč Levhartic.

Jak už bylo zmíněno, dlouholetá hráčka Trutnova aktuálně v chomutovských službách Anna Rylichová poprvé po návratu z Itálie překročila dvacetibodovou hranici a dostala se možná trochu symbolicky na 21 bodů stejně jako při zatím posledním prohře Levhartic s Karou, kdy ještě přetahovala přes hlavu dres celku z Podkrkonoší. „Dostává se do toho po dlouhé nemoci a takový zápas jí určitě hodně pomůže, aby si zase začala věřit a byla to ta Ryli ze začátku sezóny,“ glosoval šéf realizačního týmu výkon čtyřiadvacetileté křídelnice.

Z nadstavby zbývají Levharticím ještě tři zápasy a je velmi pravděpodobné, že jejich pozice zůstane stejná. Chomutovandy totiž vedou horší nadstavbu o čtyři výhry před Ostravou, která má ale zápas k dobru. „Po prohře na Slavii jsme se museli trochu zvednout, ale zároveň to bereme jako dobrou přípravu na play-off,“ uzavřel Pavel Staněk.