Článek

Final Four: Čtyři týmy, čtyři zápasy, jeden vítěz!

Final Four: Čtyři týmy, čtyři zápasy, jeden vítěz!

Poslední hodiny zbývají do vypuknutí vrcholu sezóny Levhartic, které touží po pohárové medaili. V cestě na stupně vítězů RENOMIA Final 4 jim stojí tři týmy, na dva z nich pak svěřenkyně Tomáše Eisnera zcela určitě narazí. O postup do finále budou na palubovce domácí chomutovské Městské sportovní haly bojovat s KP Brno, druhou semifinálovou dvojici tvoří pražské celky Slavie a USK.

Vzhledem k pandemii koronaviru musela basketbalová federace učinit rozhodnutí, na jehož základě zasáhly do poháru jen týmy RENOMIA ŽBL. Jejich cesta na závěrečný turnaj tak byla o něco kratší než v předešlých ročnících, ovšem zároveň možná těžší, neboť nenarazily na celky z nižších soutěží.

Levhartice
uspěly v osmifinále na půdě Strakonic, ve čtvrtfinále si poradily v metropoli Moravskoslezského kraje s SBŠ Ostrava. KP Brno si zajistilo postup na RENOMIA Final 4 domácí výhrou nad Hradcem Králové, který tak i kvůli zranění několika opor v poháru nepotvrdil druhou příčku ze základní části, v níž prohrál pouze dvakrát s USK Praha.

Vezmeme-li v úvahu ligové vzájemné zápasy, favoritem utkání by měly být Jihomoravanky, které s chomutovskými ženami ještě ani jednou ze čtyř duelů nepadly. V právě probíhající sezóně si Brno odvezlo výhru 88:61 zpod vrcholků Krušných hor a doma vyhrálo po výsledku 81:56.

Mezi opory Králova Pole patří obě zahraniční hráčky Pageová a Potterovou, které v lize uzavíraly elitní patnáctku v průměru bodů na zápas. Z hráček obou týmů ho v základní části měla lepší jen chomutovská Tereza Vorlová, již však kouč Eisner v posledním duelu dlouhodobé soutěže se Slavií Praha šetřil. V Chomutově však byla nejlepší brněnskou střelkyní Veronika Remenárová.

Pražské celky měly cestu na RENOMIA Final 4 o jeden zápas kratší podobně jako KP Brno. Slavia si pod Krkonošemi poradila s domácím Trutnovem, domácí hegemon USK Praha vyřadil druhý brněnský soubor Žabiny. Účastnice ženské Euroligy natáhly šňůru domácí ligové neporazitelnosti už na 209 zápasů, v play-off budou usilovat o jedenáctý mistrovský titul v řadě.

V této souvislosti dalších čísel netřeba. USK je jasným favoritem nejen městského semifinále ale i celého turnaje. Slavii nasázela družina trenérky Hejkové v obou duelech přes sto bodů – na půdě soupeřek vyhrála 111:60, doma pak 102:49.

Pro zajímavost dodejme, že v lednu předchozího roku se KP Brno a Slavia utkaly v souboji o třetí místo na RENOMIA Final 4. Bronz nakonec uzmuly Jihomoravanky, které braly i prvenství, jelikož Žabiny Brno ve finále přetlačily o tři body Hradec Králové. To vše za tehdejší neúčasti USK Praha v domácím poháru.